Pochód św. Marcina: lampiony, ognisko i gęś

lampion

My Polacy 11 listopada świętujemy rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, natomiast Niemcy tego dnia wspominają św. Marcina z Tours.  Z tej okazji do dziś Niemcy organizuję pochody dzieci z lampionami św. Marcina, prowadzące do ogniska. Pierwszy raz taki pochód widziałam w 2013 r. i bardzo mnie zaciekawił, w tym roku już wraz z moim synem wzięliśmy w nim udział. Kuba pomimo swoich 2 lat był nim zachwycony :) Dzisiaj pokrótce przedstawię Wam tradycje związane z tym świętem.

Zaczynimy od tego, kim był św. Marcin z Tours?

Św. Marcin żył w IV wieku i za młodu był legionistą rzymskim. Legenda głosi, że w pewną mroźną noc Marcin wracając z patrolu, spotkał u bram miasta Amiens półnagiego żebraka, który poprosił go o pomoc, a któremu  on oddał połowę swojego płaszcza.  W nocy przyszedł do niego Chrystus odziany w jego płaszcz i mówiący, że to on podał się za żebraka. Po tym wydarzeniu św. Marcin oddał się życiu duchowemu i zrezygnował ze służby wojskowej.  Wkrótce wbrew swej woli św. Marcin został mianowany biskupem. Również z tym wydarzeniem związana jest pewna legenda. Która brzmi mniej więcej tak: uciekając przed posłańcami, którzy mieli mu przekazać informacje o tym zaszczycie, św. Marcin postanowił ukryć się w komórce z drobiem. Jednak gęsi, które się tam znajdowały tak się wystraszyły, że swoim głośnym gęganiem zdradziły kryjówkę Marcina.  Do dziś za zdradzenie kryjówki św. Marcina gęsi ponoszą karę, a mianowicie w tym dniu przygotowuje się z nich różne potrawy. Aktualnie św. Marcin jest patronem: armii, rycerzy, dzieci, podróżujących oraz żebraków.

Co oznacza dzień św. Marcina?

Dzień św. Marcina oficjalnie oznacza koniec roku gospodarczego w rolnictwie i zakończenie jesieni. Kiedyś była to pora, kiedy kończono gromadzenie zapasów na zimę i organizowano wesołe zabawy.

Jak obchodzone jest to święto dzisiaj?

Aktualnie wspomnienie św. Marcina to wielkie wydarzenie dla dzieci. W okolicy tego dnia organizowane są liczne pochody z lampionami.  Najczęściej na takim pochodzie odegrana jest scena z legendy o św. Marcinie. Jest rycerz na koniu, który dzieli się z żebrakiem swoim płaszczem.  Rozpalone jest również ognisko, które symbolizuje dobry uczynek: kto się dzieli, ten wygrywa. Na koniec na takim pochodzie serwowane jest grzane wino dla rodziców, a dla dzieci kakao oraz tzw. Weckmanner (wypiekana figurka ludzika z glinianą fajką), najczęściej dzieci dostają również słodycze. U nas, miesiąc wcześnie na taką paczkę ze słodyczami jest organizowana składka ok. 5 euro.

Niżej krótka fotorelacja z naszego pochodu :)

Marcin, obchód, Niemcy,

Marcin, obchód, Niemcy,

Marcin, obchód, Niemcy,

Marcin, obchód, Niemcy,

Marcin, obchód, Niemcy,

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Pochód św. Marcina: lampiony, ognisko i gęś"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Gość
15/11/2015 22:59

Musiało być świetnie :)

Gość
29/03/2016 12:51

super święto – super fotki. Pozdrawiam serdecznie ;)

wpDiscuz