KOLONIA w cieniu KATEDRY

Kolonia katedra

Kolonia to moje ulubione miasto w Niemczech, ale nie raz Wam już o tym wspominałam. Nawet kiedyś był taki jeden wpis o Koloni u mnie na blogu, kto nie pamiętam może zajrzeć tu.

Kto był w Kolonii ten wie, że w tym mieście jest mnóstwo miejsc, które zapierają dech w piersi, kto nie był to właśnie się o tym dowiedział. W dzisiejszym wpisie chcę Wam pokazać symbol Kolonii, symbol, który ma swój urok i zachwyca od pierwszego wejrzenia. Symbolem tym jest jedna z najpiękniejszych i największych gotyckich katedr na świecie. Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny.

katedra

Jeżeli nie byliście jeszcze w tym mieście, ale zamierzacie to zwiedzanie rozpocznijcie właśnie od tego miejsca. Katedra znajduje się w samym sercu miasta i nie sposób jej nie zauważyć. Jej potężne ponad 157- metrowe wieże widać z daleko. Wieże katedry, są udostępnione dla zwiedzających za jedyne 4 EUR. Niestety na wieże trzeba wejść o własnych siłach, wąską i krętą klatką schodową, na której ruch odbywa się w obu kierunkach. I tu podpowiedź dla rodziców maluchów, dzieci na samą górę raczej będziecie musieli wnieść, bo takie szkraby raczej nie dadzą rady wejść samemu. My wchodziliśmy sami, Kuba wejdzie na szczyt, kiedy podrośnie.

P1020881

Nie chcę Was tu zanudzać historią i opisem katedry. Podam tylko kilka istotnych faktów.

7 FAKTÓW

Katedrę w Kolonii zaczęto budować w XIII w. skończona dopiero w drugiej połowie XIX w. Stało się tak, ponieważ na trzy wieki wstrzymano budowę z powodu braku pieniędzy.

Budowa samego prezbiterium trwała 74 lata.

W chwili jej ukończeniu, katedra była najwyższym budynkiem na świecie.

Podczas II wojny światowej całe miasto zostało zrównane z ziemią, jedynym ocalałym budynkiem była katedra.

Katedra posiada największy bijący 24 tonowy dzwon na świecie.

Rocznie katedrę odwiedza ok. 6 mln turystów.

Jej powierzchnia wynosi 7914 m2.

kolonia

niemcy

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "KOLONIA w cieniu KATEDRY"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Gość
02/09/2016 07:01

Ale piękna budowla!

Gość
Myshy
06/09/2016 19:40

Dodalabym jeszcze jeden bardzo wazny Fakt 8: W tym roku odbyl sie przed katedra miedzynarodowy konkurs Eurovision Young Musicians 2016 Köln, ktory wygral Polak. Wielkie wydarzenie kulturalne i jeszcze z takim sukcesem Polski. Pozdrawiam

wpDiscuz