Kindergeld czyli niemiecki zasiłek na dzieci

kindergeld

We wcześniejszych postach pisałam już o tym jak: otrzymać niemiecki akt urodzeniaumiejscowić akt urodzenia za pośrednictwem konsulatuwyrobić paszport dla dziecka. Dzisiaj nadszedł czas na post o Kindergeld czyli niemieckim zasiłku na dzieci. Post będzie napisany w stylu pytanie odwiedź, ponieważ piszecie, że taki styl najbardziej Wam odpowiada.

Co to jest Kindergeld?

Kindergeld jest świadczeniem rodzinnym przyznawanym rodzicom którzy posiadają dziecko w wieku do 18 lat lub 25 (jeżeli dziecko nadal się uczy, a dochody rodziców nie przekraczają 7680.00 euro rocznie).

Kto wypłaca Kindergeld?

Kindergeld wypłacane jest przez niemiecką Kasę Rodzinną (Familienkasse)

Komu przysługuje Kindergeld?

Świadczenie to otrzymują wszystkie osoby które posiadają dzieci, stale zamieszkują i pracują w Niemczech, podlegają obowiązkowi podatkowemu oraz odprowadzają należne składki. Tak, więc Kindergeld przysługuje również obcokrajowcom mieszkającym w Niemczech. Kindergeld należy się również tym, których dzieci mieszkają poza granicami Niemiec. Wystarczy, że jedno z rodziców mieszaka na stałe w Niemczech i tu pracuje. (Niemiecki rząd pracuje nad ograniczeniem tego procederu)

Komu nie przysługuje Kindergeld?

Zasiłek ten nie przysługuje pracownikom sezonowym, a także osobom które przebywają na delegacji w Niemczech. Ponieważ osoby te nie odprowadzają należnych składek.

Ile wynosi Kindergeld?

Na pierwsze i drugie dziecko przysługuje 188 euro miesięcznie, na trzecie 194 euro miesięcznie, na czwarte i kolejne 219 euro miesięcznie (od 2016 roku świadczenie to wzrośnie o 2 euro).

Czy zasiłek ten może być pomniejszony?

Tak, zasiłek ten może być pomniejszony. Robi się to tylko wtedy, gdy rodzice otrzymują zasiłek socjalny (Sozialhilfe).

Jak uzyskać Kindergeld?

Rodzice którzy chcą otrzymać to świadczenie, powinni złożyć komplet dokumentów wraz z wnioskiem do Familienkasse właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

Jakie dokumenty, są wymagane od rodziców polskich dzieci urodzonych na terenie Niemiec?

1 Wniosek

- dla dzieci urodzonych i mieszkających na terenie Niemiec (KG1) Antrag auf Kindergeld

- dla dzieci mieszkających poza granicami Niemiec (KG51) Antrag auf deutsches Kindergeld /Ausland + Arbeitsbescheinigung

2. Formularz dodatkowy dla dzieci urodzonych na terenie Niemiec – Antrag auf Kindergeld (KG1) – Anlage Kind  (osoby wypełniające formularz KG51 nie muszą wypełniać formularza dodatkowego).

3. Akt urodzenia dziecka dla Kindergeld otrzymywany ze Standesamt w oryginale (Geburtsurkunde zur Beantragung von Kindergeld

4. Kopia meldunku obojga rodziców (Anmeldebestätigung)

5. Kopia dowodów osobistych lub paszportów obojga rodziców

6. Dokument o niepobieraniu jakichkolwiek świadczeń rodzinnych w Polsce przetłumaczony na język niemiecki (nie trzeba w trybie przysięgłym) – załączyć kopię dokumentu oraz tłumaczenie.

Jakie dokumenty, są wymagane od rodziców polskich dzieci nie urodzonych na terenie Niemiec?

Dodatkowo wymagane dokumenty
1. Międzynarodowy akt urodzenia lub akt urodzenia przetłumaczony na język niemiecki

2. Kopia umowy o pracę rodziców (Arbeitvertrag)

(Czasem wymagane)
Kopia rozliczenia się z podatku za poprzedni rok rodziców (Steuererklaerung)

Gdzie można pobrać komplet formularzy?

Komplet formularzy można pobrać ze strony Familienkasse – link.

Gdzie należy złożyć dokumenty?

Dokumenty można złożyć osobiście (należy pamiętać o pobraniu dowodu złożenia dokumentów) lub wysłać dokumenty listem poleconym na adres korespondencyjny odpowiedniej Familienkasse – lista adresów korespondencyjnych Familienkasse.

Jak długo czeka się na przyznanie Kindergeld?

Decyzja o przyznaniu świadczenia wydawana jest zazwyczaj w terminie od 2 tygodni (dla dzieci urodzonych na terenie Niemiec) do nawet 12 miesięcy i więcej (w skomplikowanych przypadkach). My czekaliśmy miesiąc, od czasu złożenia wniosku.

Czy decyzję, o nieotrzymaniu świadczenia dostaniemy na piśmie?

Osoby, których wniosek został odrzucony dostanie stosowna informacje na piśmie.

Ile czasu mamy na odwołanie się od decyzji?

Wnioskodawca może odwołać się od decyzji, w przeciągu 1 miesiąca od jej doręczenia.

Czy świadczenie działa wstecz?

O Kindergeld można starać się do 4 lat wstecz (wypłacany od momentu zameldowania). Świadczenie można otrzymywać, także na dzieci przysposobione (adoptowane).

Powodzenia

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Kindergeld czyli niemiecki zasiłek na dzieci"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Gość

Bardzo praktyczny wpis. Podam go u siebie dalej, żeby moi niemieccy czytelnicy mogli skorzystać z Twoich porad :)

Gość
anja
17/05/2016 09:25

Po raz pierwszy będę się starać o kindergeld, przeraża mnie ilość dokumentów potrzebnych do wniosku. Mam pytanie, czy wszystkie wymienione tutaj http://www.jubira-podatki.pl/zasilek-niemcy/kindergeld-zasilek-niemcy-dokumenty/ papiery są niezbędne? Bardzo proszę o pomoc.

wpDiscuz