Jak umiejscowić akt urodzenia dziecka za pośrednictwem konsulatu?

dziecko, dziecko w Niemczech

Często piszą do mnie mamy, które są jeszcze w ciąży lub dopiero urodziły i niewiedzą dokładnie jak dokonać umiejscowienia aktu urodzenia dziecka. Tak, więc dzisiaj post o tym, jak dokonać transkrypcji aktu urodzenia dziecka za pośrednictwem konsulatu.

Do czego potrzebna jest nam transkrypcja aktu urodzenia?

Umiejscowienie aktu urodzenia dziecka, które urodziło się poza granicami Polski, jest nam głównie potrzebne do otrzymania numeru PESEL. Natomiast numer PESEL potrzebny jest nam do wyrobienia dziecku paszportu (tylko pierwszy paszport tzw. tymczasowy możemy wyrobić dziecku bez numeru PESEL, ale jest on ważny tylko rok).

Gdzie można dokonać umiejscowienia aktu urodzenia?

Akt urodzenia dziecka można umiejscowić osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce (zazwyczaj jest to urząd właściwy ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce jednego z rodziców). Akt urodzenia można również umiejscowić za pośrednictwem konsulatu.

Kto może umiejscowić akt urodzenia dziecka?

Akt urodzenia dziecka mogą umiejscowić rodzice.

Jaka dokumenty są potrzebne do umiejscowienia aktu urodzenia dziecka? Tutaj mamy 3 warianty.

                    W przypadku dziecka urodzonego w małżeństwie:

- oryginalny odpis aktu urodzenia np. na druku międzynarodowym (o tym pisałam tu) lub z tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego.

- akt małżeństwa rodziców dziecka. Jeżeli rodzice dziecka pobrali się poza granicami Polski, a ich akt małżeństwa nie został umiejscowiony w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego, należy równocześnie z transkrypcją aktu urodzenia, dokonać transkrypcji aktu małżeństwa.

                   W przypadku urodzenia dziecka poza małżeństwem:

- oryginalny odpis aktu urodzenia np. na druku międzynarodowym (o tym pisałam tu) lub z tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego.

- jeżeli ojciec uznał dziecko, matka musi przedstawić akt uznania dziecka przez ojca wraz z jego tłumaczeniem uwierzytelnionym na język polski.

- jeżeli dziecko nie zostało uznane przez ojca, matka dziecka musi przedłożyć pisemne oświadczenie.

               W przypadku urodzenia się dziecka w czasie, kiedy jego matka pozostaje w związku małżeńskim z osobą niebędącą biologicznym ojcem dziecka lub nie pozostaje w małżeństwie, ale od dnia orzeczenia rozwodu upłynęło mniej niż 300 dni

-umiejscowienie takiego aktu urodzenia w Polsce nie jest możliwe, do czasu zaprzeczenia ojcostwa. Takie zaprzeczenie można tylko uzyskać w sądzie w Polsce.

Jak długo czeka się na uzyskanie polskich odpisów aktu urodzenia?

Czas oczekiwania wynosi ok. 2 miesięcy.

Ile kosztuje umiejscowienie aktu urodzenia dziecka?

Koszt umiejscowienia aktu urodzenia to 50,-Euro

+ 6,-Euro, jeżeli aktu urodzenia ma być wysłany pocztą.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Pamiętajcie o rejestracji wizyty w konsulacie. Bez której nie będziecie obsłużeni. O wypełnieniu wniosków. Wnioski możecie pobrać ze stron konsulatów, pod które podlegacie.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące umiejscowienia aktu urodzenia piszcie śmiało : ).

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Jak umiejscowić akt urodzenia dziecka za pośrednictwem konsulatu?"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Gość
29/09/2015 21:45

Bardzo ciekawy wpis :) o wielu rzeczach nie wiedziałam.

Gość
01/10/2015 10:41

Na pewno pomoże nie jednej osobie, ciężko się odnaleźć w tej krętej drodze papierowej a tutaj jest wszystko jasno i przejrzyście opisane.

Gość
paulina
25/05/2018 09:55

Czy moge umiejscowic akt urodzenia corki za posrednictwem kolezanki. Jak nie mam nikogo w polsce

wpDiscuz