Jak reklamy wpływają na nasze dzieci

children-403582_1280

Chyba nie ma rodzice który, by nie włączył dziecku telewizji tylko po to, aby mieć kilka minut dla siebie. U nas taka sytuacja zaistniała w niedzielny poranek, kiedy to troszkę dłużej pospaliśmy i aby, zdążyć na niedzielną mszę musieliśmy się troszkę pospieszyć. Ja poszłam szybko wziąć prysznic, a mąż w tym czasie miał zrobić śniadanie. Natomiast Kuba w tym samym czasie miał obejrzeć sobie bajkę. Bajkę miał Kubie puścić tata. Tata, który nie za bardzo orientuję się w tych wszystkich programach dla dzieci i dlatego po prostu włączył pierwszy lepszy kanał, na którym akurat leciał Struś pędziwiatr. Po tym jednym odcinku bajki zaczęły na ekranie telewizora pojawiać się reklamy skierowane wyłącznie do dzieci. Kuba był nimi o wiele bardziej zainteresowany niż samą bajką.

Bardzo wiele czyta się i mówi o tym, jaki wpływ na nasze dzieci ma oglądanie bajek czy filmów, ale bardzo rzadko czyta się i mówi o tym, jaki wpływ na nasze dzieci ma oglądanie spotów reklamowych. Widząc tak wielkie zainteresowanie mojego syna reklamami, postanowiłam to sprawdzić. A zebraną wiedzą podzielić się z Wami.

Analizując ten temat, doszukałam się bardzo interesujących badań, które były prowadzone w 2004 r. Badania oparte były na jednej z komercyjnych stacji, która w godzinach popołudniowych emitowała głównie programy dla dzieci. Z badań wynikała, że na 15 godzin transmisji, aż 4 godziny zajmowały na tej stacji reklamy. Tak, więc jeżeli posadzilibyśmy dziecko raz dziennie na dwie godziny przed telewizorem i włączylibyśmy mu ten kanał, to rocznie nasze dziecko zobaczyłoby 31 500 spotów reklamowych. Co daje nam w ciągu roku ok. 1050 sekund, czyli przez ok. 4 dni nasze dziecko oglądałby tylko i wyłącznie reklamy!!!!!!

Wart zauważyć, że małe dziecko nie rozróżnia reklamy od filmu i nie wie ono, jaką funkcje spełnia reklama Tak więc jaki wpływ na nasze dziecko ma reklama?

Dziecko oglądając reklamy myśli, że można osiągnąć szczęście poprzez kupienie takie lub innego produktu, sprzyja to materialistycznemu podejściu do świata i tylko pobudza pragnienie posiadania, jak również kupowania. Dziecko poprzez oglądanie reklam ma również, problemy w prowadzeniu dialogu. Nie pozwala ona dokończyć drugiej osobie wypowiedzi, ponieważ często przerywa jej w połowie zdania. Zauważmy, że na podobnej zasadzie działają spoty reklamowe, które szatkują nam filmy i bajki.

Tak, więc po tej krótkiej analizie postanowiliśmy, że nasze dziecko nie będzie oglądało aktualnie żadnych reklam.

Dodaj komentarz

5 komentarzy do "Jak reklamy wpływają na nasze dzieci"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Gość
23/09/2015 14:52

Przede wszystkim sprawdzam bajki jakie ogląda Oskar, tatusiom to zazwyczaj obojętnie i bajka to bajka. Też nie raz nie dwa włączył Oskarowi kreskówkę, w której jeden tłucze drugiego bo tak fajnie. Staram się to ograniczać i takich kanałów po prostu unikać. Lubię bajki z Nick Junior bo tam i nie ma reklam i jednak te bajki coś nie coś uczą te dzieciaczki, fajne jest np. Umizumi czy Dora. Pozdrawiam.

Gość
23/09/2015 22:43

We wszystkim można doszukiwać się negatywnych skutków jakie wywołuje w naszym dziecku. Najważniejsze aby we wszystkim zachować umiar.

Gość
23/09/2015 23:01

Moje dzieciaki kiedyś oglądały reklamy, jakoś nie zwróciłam na to uwagi. W ciągu 5 minut było tak: ja chcę to! a ja to! nie ja chce to! od tamtej pory unikam reklam jak ognia.
Bajki oglądamy na Nick Junior :)

wpDiscuz