Czy polskie dziecko urodzone na terenie Niemiec dostanie obywatelstwo niemieckie?

3
Często rodzice którzy spodziewają się dziecka, a mieszkają na terenie Niemiec zadają sobie pytanie:
„Czy moje dziecko będzie posiadało prawo do otrzymania obywatelstwa niemieckiego?”

Otóż w Niemczech obowiązuje zasada pochodzenia (Abstammungsprinzip). Tak, więc dzieci otrzymują automatycznie obywatelstwo niemieckie, jeżeli przynajmniej jedno z rodziców jest obywatelem Niemiec.

Od 01.01.2000 r. wprowadzono ponadto tzw. prawo urodzenia (Geburtsrecht). Oznacza to, że każde dziecko urodzone w Niemczech po tej dacie otrzymuje obywatelstwo niemieckie, jeżeli:
- przynajmniej jedno z rodziców stale przebywa legalnie od co najmniej 8 lat w Niemczech,
- posiada nieograniczone prawo pobytu w Niemczech (obywatele polscy, jako obywatele państwa członkowskiego UE spełniają ten warunek).
Drodzy rodzice trzeba pamiętać o tym, że dzieci które uzyskały w ten sposób obywatelstwo niemieckie i posiadają poza tym obywatelstwo polskie (lub innego kraju) muszą po między 18 a 23 rokiem życia zdecydować się na jedno obywatelstwo. Jeśli w tym czasie nie zostanie złożone stosowne oświadczenie o wyborze lub utracie obywatelstwa (w tym przypadku polskiego), z chwilą ukończenia 23 roku życia utraci obywatelstwo niemieckie. Istnieje również możliwość zatrzymania obu obywatelstw, aby tak się stało należy złożyć wniosek o zatrzymanie obywatelstwo niemieckiego, nie zrzekając się obywatelstwa pierwotnego (w tym przypadku polskiego). Wniosek taki należy złożyć przed ukończeniem 21 roku życia. W konsekwencji młodzi Polacy, którzy złożą taki wniosek, pozostają przy obu obywatelstwach.
Należy pamiętać również o tym, że w momencie posiadania obywatelstwa niemieckiego obywatel jest traktowany przez niemieckie urzędy jako Niemiec i nie może powoływać się ze skutkiem prawnym na obywatelstwo innego kraju.
 
O szczegółach proceduralnych związanych z obywatelstwem informują urzędy gminy (Kreis-u. Stadtverwaltung, Burgeramt, Bezirksamt) oraz urzędy do spraw cudzoziemców (Auslanderamt).
Informacje na ten temat możecie również znaleźć na:

Drogie mamy, a jak wygląda taka procedura w państwach w których Wy mieszkacie?

Dodaj komentarz

21 komentarzy do "Czy polskie dziecko urodzone na terenie Niemiec dostanie obywatelstwo niemieckie?"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Gość
Kasia
16/04/2016 12:52

Trzeba spełnić oba warunki? Tzn. jeżeli para Polaków przyjeżdża na chwile przed porodem do Niemiec, aby tu mieszkać i pracować, to dziecko urodzone w niemieckim szpitalu otrzyma niemieckie obywatelstwo?

Gość
Łukasz
15/05/2016 12:44

Witam, jesteśmy w ciąży i chcielibyśmy rodzić w Niemczech, obydwoje jesteśmy Polakami z krwi i kości, czy dzidzia urodzona w Niemczech będzie miała podwójne obywatelstwo i czy wiążą się z tym jakieś koszty, czy można rodzić na Polskie ubezpieczenie (NFZ)

Gość
23/06/2016 19:20

A jesli ja Polak a zona Ukrainka ?

Gość
maria
18/07/2016 20:17

witam.moja sytuacja wydaje się być szczególnie skomplikowana i szczerze nie wiem, gdzie mogłabym uzyskać rzetelną informację… Może mogłaby mnie Pani ukierunkować. Stan faktyczny wygląda następująco: 1.syn urodził się w maju 1998 roku w Essen-ojciec posiadał obywatelstwo niemieckie a ja byłam studentką z obywatelstwem polskim. Synowi w momencie urodzenia nadano obywatelstwo niemieckie, a następnie w Polsce zarejestrowałam go w urzędzie stany cywilnego i zostało mu nadane obywatelstwo również polskie-na podstawie prawnej, która stanowiła, iż dziecku urodzonemu za granicą którego jedno z rodziców posiada obywatelstwo polskie a drugie obywatelstwo obcego kraju nadaje się obywatelstwo polskie…. 2.w grudniu 2003 r. wróciłam do Polski… Czytaj więcej »

Gość
maria
18/07/2016 20:24

marysia

Gość
IWONA
02/08/2016 13:20

witam mam pyt.dziecko urodzone w czerwcu 2016 w Niemczech. oboje jestesmy Polakami ale ze nie mieszkamy w niemczech 8 lat (tylko6) by dziecko mialo prawo do nadania mu niem. obywatelstwa, musimy starac sie o Polski dokumet. Certyfikat urodzenia ma juz polski, bo dalam mamie upowaznienie by w Polsce to zrobila. ale jak z dzieckiem mam przekroczyc granice skoro nie mam dla niego dowodu i paszportu. Czy w konsulacie moge starc sie o paszport dla dziecka nie majac jego PESELu?

Gość
Piotr
19/08/2016 14:46

Witam, jak rozumiec jeden z podanych przez Pania warunkow otrzymania przez dziecko niemieckiego obywatelstwa: „posiada nieograniczone prawo pobytu w Niemczech (obywatele polscy, jako obywatele państwa członkowskiego UE spełniają ten warunek)” ? Jestesmy z zona (obydwoje z polskim obywatelswtem) od pol roku w Niemczech. Planujemy zostac do 5 lat. W przyszlym roku zona bedzie rodzic, najpewniej w Niemczech. Chcielibysmy oczywiscie, zeby dziecko mialo polskie obywatelstwo. Ale czy Pani zapis oznacza, ze Niemcy moga chciec mu tez nadac obywatelstwo Niemieckie jako obywatelowi UE urodzonemu w Niemczech? Powiem szczerze, naczytalem sie wiele strasznych historii o polskich dzieciach odbieranych przez Jugendamty. Jesli dobrze rozumiem… Czytaj więcej »

Gość
Ela
24/08/2016 20:28

Witam.
Przyjechaliśmy do Niemiec z córeczką 3 letnia. Mój mąż paruje od miesiąca legalnie w Niemczech. Aktualnie jestem w ciąży. Chciałabym rodzić na terenie Niemiec. Czyli wtedy moje dziecko nie dostanie obywatelstwa niemieckiego. Więc w jaki sposób mam uzyskać dla niego paszport lub dowód? Podkreślam że nie mamy zamiaru wracać do Polski. Proszę o odpowiedź.

Gość
Jola
11/09/2016 14:30

Witam
Moja 12 letnia córka,urodzona w Polsce posiada podwójne obywatelstwo,polskie i niemieckie .Niemieckie ma po ojcu,który żyje i pracuje w Holandii, jesteśmy po rozwodzie. Czy powołując się na to,że córka jest Niemką miałybyśmy szanse na osiedlenie się w Niemczech na stałe?

Gość
Ela
14/11/2016 18:43

Witam mam pytanie odnosnie dokumentow dziecka. Mieszkam z rodzina (maz i 2 synow) na terenie niemiec 4 lata (oboje mamy obywatelstwo polskie)aktualnie jestem w ciazy (8 miesiac) bede rodzic w niemczech. Jak to teraz wyglada? Mam mozliwosc jakies dokumenty wyrobic w niemczech dla dziecka oprucz aktu urodzenia (np. Paszport ,dowod) czy jednak bede musiala jechac do polski czy konsulatu wyrabiac dokumenty??. Dziekuje i pozdrawiam

Gość
Kaliber
29/04/2018 15:15

Witam , mam takie pytanie bo w temacie jestem zielony a z dziewczyna sie kłócić nie mam zamiaru bo przecież ona wie lepiej . Moja dziewczyna jest w Niemczech od roku , ja mieszkam w Polsce nie mam nic wspólnego z Niemcami oprócz tego ze jeździłem tam do dziewczyny i ona do mnie . Moja dziewczyna jest w 7 tygodniu ciąży i twierdzi ze na dziecko tam dostanie wszystko dlatego tutaj nie chce wrócić , twierdzi ze dostanie tam mieszkanie , obywatelstwo , a nawet ze bedą jej płacić za prad i mieszkanie a nawet moze sie starać o jakies… Czytaj więcej »

Gość
03/07/2018 13:11

Oczywiście że tak nie jest jezeli oboje jesteście polakami to dziecko też bedzie miało polskie obywatelstwo ! Dopiero po 6latach dziewczyna moze sie starac o niemieckie ale tylko dziewczyna czy dostanie wszystko oczywiście ze nie ! Może dostac tylko kindergeld i elterngeld ! Jakie mieszkanie wyposażenie rachunki? To jakaś brednia sama 6 mies temu urodzilam w de syna wiedz wiem coś o tym … jeżeli tam pracuje to jedynie dostanie jeszcze macierzyńskie i na tym sie kończy pomoc … polecam sięgnąć po realne informacje ;)

wpDiscuz