Berlin w jeden dzień

DSC_0104

O tym, że wybieramy się do Berlina pisałam już tutaj, a o pierwszym dniu naszej wyprawy tutaj. Dzisiaj nadszedł czas, na dalszą część historii i opisania naszego pobytu w Berlinie. Na zwiedzanie Berlina poświęciliśmy jeden dzień, a i tak udało nam się wiele zobaczyć. Mimo, to czujemy niedosyt i już wiemy, że jeszcze tam wrócimy, może nie w tym roku, ale następnym.

Jak już pisałam we wcześniejszym wpisie na naszej liście zwiedzania Berlina było 6 punktów. Nie udało nam się zobaczyć wszystkich, ale następnym razem od razu będziemy wiedzieć od czego zacząć zwiedzanie. A teraz już nie przedłużam i piszę co udało nam się zobaczyć.

Potsdamer Platz

Na samym początku napiszę, że jeżeli będziecie wybierać się kiedyś na Potsdamer Platz to polecam wieczorową porę. Wtedy, plac robi największe wrażenie. A dlaczego warto go odwiedzić? Ponieważ jest on perłą współczesnej architektury. Po zjednoczeniu Niemiec w zabudowę placu zainwestowały wielkie międzynarodowe koncerny m.in. Sony. Zabudowę tego placu rozpoczęto w 1992 roku i zainwestowano w niego 25 bilionów dolarów.

St. Hedwigs-Kathedrale (Katedra św. Jadwigi)

Monumentalna kryta kopułą katolicka katedra biskupów berlińskich stoi w głębi Bebeplatz. Zbudowano ją z myślą o katolikach śląskich, których kraj został włączony do królestwa pruskiego w 1742 roku. W katedrze można zobaczyć Madonnę z początku XVI w. Jest to również miejsce spoczynku Bernharda Lichtenberga, księdza zamordowanego w obozie koncentracyjnym, który został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

Berliner Dom (Katedra Berlińska)

Aktualnie jest to katedra kościoła ewangelickiego,a w jej wnętrzu znajdują się imponująco bogate zdobienia.

Reichstag

Potężny neorenesansowy gmach został zaprojektowany w 1884 roku, dziś wieńczy go nowoczesna kopuła do której nie zdążyliśmy wejść, ale następnym razem na pewno to zrobimy. Należy tylko pamiętać aby wcześnie swoją wizytę zarejestrować.

Brandenburg Tor (Brama Brandenburska)

Imponujący symbol Berlina, wzorowany na ateńskich Propylejach powstał pod koniec XVIII w.  Była ona świadkiem niemal wszystkich wielkich wydarzeń w mieście.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Pomnik zajmuje 19 073 m² powierzchni na której znajduje się 2 711 betonowych bloków ustawionych w równoległych szeregach. Ich wysokość różni się od 0.2 do 4.7 m.

Potsdamer Platz

Potsdamer Platy

Plac Poczdamski

Plac Poczdamski

Fragment muru berlińskiego

Potsdamer Platz

pomnik żydów w Berlinie

Pomnik żydów

kolumna zwycięstwa Berlin

Reichstag

Berlin

Ampelmann

DSC_0110

berlin

Katedra Berlińska

stacja metra w Berlinie

PS: Do poruszania się po Berlinie z całego serca polecam metro. Zobaczcie wyżej jakie piękne mają stacje.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz