5 rad – aby zostać lepszym rodzicem

jak stać się lepszym rodzicem

Zostać lepszym rodzicem chciałby chyba każdy, kto posiada co najmniej jedno dziecko. W dzisiejszym świecie i tempie życia, jakie prowadzimy jet to bardzo trudne zadanie, ale powiem Wam jeden sekret nie jest to nieosiąglne.

Sam tytuł sprowadził tu nie jedną osobę i powiem Wam, że to dobrze. Świadczy to o tym, że jesteśmy świadomi tego, że popełniamy błędy. Ja chcę teraz zwrócić waszą uwagę na 5 z nich i sprawić, abyście przez chwilę zastanowili się nad tym, co robicie i przestali po prostu to robić.

1. Nie nazywaj czegoś kaprysem dziecka, jeślimasz na myśli przeszkadzasz mi.

Ile razy zdarzyła Wam się narzekać, że Wasze dziecko kaprysi i marudzi, kiedy Wy właśnie robiliście coś tak ważnego, że nie mogliście się nim zająć? Ja się przyznam, że czasami mi się to zdarza. Tak, naprawdę dziecko robi takie rzeczy, bo chce zwrócić na siebie naszą uwagę i jak dla mnie jest to całkiem zrozumiałe.

2. Nie wyprowadzaj na spacer swojego dziecka, ale idź z nim na spacer.

Często słyszy się od rodziców, że muszą jeszcze z dzieckiem wyjść na spacer, brzmi to tak jakbyśmy robili to za karę. Zamiast tego idź z dzieckiem na spacer i baw się tym wspólnie spędzonym czasem razem z nim. Na pewno oboje poczujecie się lepiej po takim wyjściu.

3. Śmiej się z twoim dzieckiem, a nie z twojego dziecka.

To jest proste i nie należy się tu rozpisywać.

4. Nie pokazuj swojego dziecka innym jak przedmiotu.

Kiedy mamy spotykają się w większej grupie, prawie zawsze rozmowa w pewnym momencie schodzi na ich pociechy. O ile słuchanie i rozmawianie o naszych dzieciach nie jest niczym złym, to wydaje mi się, że kazanie dziecku pokazywania różnych jego zdolności już jest nie na miejscu. Dziecko to nie małpka w cyrku, która na nasze zawołanie będzie urządzała pokazy. Jeżeli dziecko to lubi i wychodzi to z jego inicjatywy, jest OK. Dużo gorzej, jeżeli do takich popisów jest zmuszane.

5. Nie sądź, że dziecko rozumie to, co do niego mówisz, tylko dlatego, że mu to mówisz.

Wygłaszanie monologów to głównie rola mam. My mamy często coś tłumaczymy tłumaczymy, mówimy mówimy mówimy mówimy……. do naszych dzieci. A nasze dzieci zwłaszcza te małe po prostu tego nie słuchają, one nie koncentrują się na całej naszej wypowiedzi. Droga mamo, jeżeli sens swojej wypowiedzi zostawisz na koniec, możesz być pewno, że twoje dziecko tego nie zrozumie.

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "5 rad – aby zostać lepszym rodzicem"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Gość
10/08/2016 11:24

Ja bym dodała jeszcze: nie mierz dziecka swoją własną miarą. My, dorośli, lubimy, by dzieci umiały się zachować, miały piątki i szóstki w szkole, zawsze wybierały zdrową żywność, lubiły sport i pomaganie w domu. Bo my to lubimy: lubimy być dumni z dziecka. Niestety czasami wydaje mi się, że chcemy być dumni na tym podstawowym dość prymitywnym poziomie – by pokazać się ludziom, jakie my to mamy idealne dziecko, które – uwaga! – sami wychowaliśmy, bo jesteśmy DOBRYMI rodzicami. A co z tą dumą, kiedy dziecko nazbiera i da Ci bukiet chwastów z korzeniami, kiedy szaleje po podwórku na bosaka,… Czytaj więcej »

Gość
10/08/2016 20:05

Często nie umiemy, nie chcemy, nie pamiętamy, by wczuć się w sytuację dziecka. Często irytuję się, gdy przychodzi do mnie z jakąś błahostką, gdy jestem akurat zajęta, ale potem myślę sobie, że to z czym moje dziecko do mnie przyszło, jest dla niego tak samo ważne, jak dla mnie to, co ja robię.

wpDiscuz